Barcelona - město památek a moře

pátek 2. září 2011 14:56

Součásti Barcelony jsem se stala poslední týden v srpnu.

Rovnou podotýkám, že to nebyl úplně vhodně vybraný termín. I přesto, že letošní léto bylo chladné a teploty se nevyšplhaly na stejné příčky jako vždy, bylo nesnesitelné horko a všude davy turistů. Město mě však i přes ne příliš příznivé podmínky okouzlilo. Barcelona je městem, kde si každý přijde na to své. Mimo památek zde máte také možnost si užít sluníčka a moře ne tak v úplně klasickém letním letovisku. Ačkoli se to nezdá, město má pouhých 1,6 mil. obyvatel.  Přičemž ho ročně navštíví až 800tis. turistů. Možná právě proto někteří obyvatelé nejsou k „čumilům“ tak vstřícní a přátelští. Během procházek jsem si nejednou všimla nápisů na zdech typu : „Tourists go home!“. Tím bych však nikoho nechtěla odradit od cesty do metropole Katalánská.

Barcelonu stojí navštívit už jen kvůli nádherným stavbám od Antoniho Gauího.  Architekt se inspiroval krásami přírody a jeho stavby nejsou podobné žádným jiným ve světě.  Ve městě existují i turistické autobusy, která Vás během dne dostaví ke Gaudího výtvorům.  Pokud se rozhodnete projít si jeho památky sami, za vidění pak rozhodně stojí Casa Batlló, Casa La Pedrera (aneb Casa Milá), chrám Sagrada Família a neobyčejný, a úchvatný Parc Güell.  Barcelona nabízí i něco pro milovníky strarých iliček a památek  - Barri Gótic nebo-li Gorická čtvrt´. Je to část starého města s pamětihodnostmi ze 13.-15. století. Zde pak stojí za vidění katedrála Santa Maria del Mar. Uličky jsou do sebe zapletené a snadno zde můžete ztratit ponětí o tom, kde vůbec jste. Pokud ale chvíli nebudete koukat do mapy a necháte se vést intuicí, pocítíte úžasné kouzlo této čtvrti.  Pravou  královnou atmosféry je však ulice La Rambla, která je úplným centrem všeho dění.  Barcelonská promenáda je 1,4 km dlouhá a plná turistů. Také zde narazíte na pouliční umělce – od muzikantů, přes herce, až po malíře. Ulice končí až v přístavu a na její konci spatříte Mirador de Colom aneb Kolumbův sloup. Rambra je obklopená z jedné strany Gotickou čtvrtí a z druhé čtvrtí El Raval, kterou stojí za to projít, avšak v žádném případě večer, počitá se za jednu z nejnebezpečnějších míst proturisty. Musím říci, že mě udivily neseriózně oblečené dámy,které jsem zde potkal v dopoledních hodinách.  Barcelona je velice zelené město. Na malé parčíky a aleje narazíte skoro všude. Za návštěvu pak stojí Parc de Ciutadella, kde je Zoologická zahrada, a Parc Montjuïc, kde narazíte na spoustu muzeí, Poble Espanyol – vesničku postavenou v roce 1929 pro Světovou výstavu  a na Castell de Montjuïc, který za doby Frankovi diktatury sloužil jako věznice pro politické provinilce.  

Barcelona se pro mě stala městem s velkým M.  Její atmosféra mě uchvátila, a rozhodně bych ji ráda ještě párkrát navštívila.

Valentyna Polyakova

Valentyna Polyakova

Valentyna Polyakova

Ráda bych psala o "těžkých" studentských útrapách. A nejen o tom ...

Mladá (spíš ještě malá), sarkastická, drzá, svéhlavá, ale i přesto pořád zasněná holka,

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora